Na jakiej wysokości deszczownica powinna być zamontowana?

Na jakiej wysokości deszczownica powinna być zamontowana?

Nie tylko wanna może pozwolić Ci na odrobinę luksusu w Twojej łazience. Nawet mając prysznic, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z wielu udogodnień, które sprawią, że kąpiel będzie prawdziwą przyjemnością. Przykładem świetnego rozwiązania, na które możesz sobie pozwolić bez wanny, jest natrysk przyjemnego strumienia wody. Sprawdź, na jakiej wysokości deszczownica powinna być zamontowana, aby móc w pełni korzystać z jej zalet.

Na co zwrócić uwagę, rozważając montaż deszczownicy?

Jeśli chcesz cieszyć się deszczownicą idealnie dopasowaną do swoich potrzeb, to niestety nie możesz jej zamontować na dowolnej wysokości ani takiej, która jako pierwsza pojawi Ci się w wynikach wyszukiwania. Nie jest to takie proste. Zanim wybierzesz odpowiednie miejsce, musisz przeanalizować kilka czynników. Są to przede wszystkim:

  • Twój wzrost oraz osób, które będą korzystać z natrysku – jeśli ktoś z Twoich domowników jest wyjątkowo wysoki lub wyjątkowo niski, klasyczna wysokość montażu deszczownicy nie sprawdzi się u Ciebie; szacuje się, że najlepszym wyborem jest umiejscowienie jej ok. 20-25 centymetrów nad głową; wówczas będzie Ci z niej najlepiej korzystać;
  • wielkość kabiny prysznicowej – woda spadająca z deszczownicy bardzo się rozpryskuje; im wyżej się znajduje, tym na większy obszar spada; to oznacza, że nie możesz zamontować swojej deszczownicy wysoko, jeśli Twój prysznic jest niewielkich rozmiarów; w przeciwnym wypadku woda nie będzie padać na Ciebie, a na ścianki kabiny,
  • powierzchnia panelu deszczownicy – z tego samego względu powinieneś wziąć pod uwagę powierzchnię panelu; im jest ona większa, tym woda rozpryskuje się na większą powierzchnię; dopasuj więc jej wysokość do długości i szerokości kabiny prysznicowej;
  • sposób i miejsce montażu – na rynku znajduje się kilka rodzajów deszczownic; możesz zamontować je na ścianie lub na prysznicu; sposób montażu również warto wziąć pod uwagę, określając prawidłową wysokość panelu.

Te wszystkie parametry wydają się skomplikowane? Nadal do końca nie wiesz, na jakiej wysokości deszczownica powinna znaleźć się w Twojej łazience? Przejdźmy przez to razem!

Sprawdź też: Wanna z konglomeratu – czy warto w nią zainwestować?

Montaż deszczownicy – konkretne parametry wysokościowe

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, deszczownicę najlepiej zamontować około 20-25 centymetrów nad głową osoby, która będzie z niej korzystać. Ta rada brzmi świetnie dla singla urządzającego swoją kawalerkę. Co natomiast zrobić, kiedy z mieszkania korzysta para – wysoki mężczyzna oraz niska kobieta? Lub kiedy deszczownicę chcesz zamontować w domu, w którym mieszka rodzina z dziećmi? Zazwyczaj przyjmuje się, że 210-220 centymetrów nad podłożem (brodzikiem, podłogą itd.) to optymalny poziom, na jakim powinna się znaleźć deszczownica. Wysokość ta jest zazwyczaj jedynym sensownym rozwiązaniem dla dużej grupy osób.

Na jakiej wysokości deszczownica na ścianie powinna być zamocowana?

Zamontowanie deszczownicy na poziomie 210-220 centymetrów dotyczy paneli przytwierdzanych do ściany. Są one stosunkowo tanie w zakupie (oczywiście nie tak tanie jak słuchawka prysznicowa). Dodatkowo nie musisz martwić się o ich regulację. Jeśli więc w Twoim domu mieszkają osoby o podobnym wzroście lub samodzielnie zajmujesz lokal, wówczas to rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne. Zdecydowanie jednak warto rozważyć inne opcje, jeśli z prysznica korzystają także dzieci. Niestety ich wzrost wprowadza zamieszanie do rozważań, na jakiej wysokości deszczownica powinna się zaleźć.

Problem z wyborem wysokości? Postaw na deszczownicę regulowaną!

Na szczęście nawet w przypadku posiadania dzieci lub dużej dysproporcji pomiędzy wzrostem mieszkańców nie musisz rezygnować z deszczownicy! Wystarczy, że zdecydujesz się na regulowaną opcję. Wówczas każdy z domowników będzie mógł korzystać z tego panelu z takim samym poziomem komfortu. A Ty nie będziesz musiał już dłużej się zastanawiać, na jakiej wysokości deszczownica sprawdzi się najlepiej. Oczywiście i to rozwiązanie ma wady. Niestety ciągła zmiana ułożenia panelu może być dla niektórych nieco uciążliwa.

Deszczownica sufitowa – zalety i wady

Istnieje także taka deszczownica, co do której nie musisz się zastanawiać, na jakiej wysokości ją zamontować. To panel sufitowy, który zawsze znajduje się w tym samym miejscu. Dzięki niemu nie będziesz musiał(a) martwić się o odpowiednie ustawienie, a ponadto pozwoli Ci jeszcze bardziej ulepszyć swoją łazienkę. Przykładowo taka deszczownica umożliwia zamontowanie lampek LED na suficie. Niestety ma też swoje wady. Niewątpliwie jest nią cena. Wybierając to rozwiązanie, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Ponadto potrzebujesz także pokaźnej wielkości kabinę, aby woda spadająca z góry nie rozpryskiwała się po całej łazience. Dla wielu jednak nie jest to problem, ponieważ marzy im się taka deszczownica. Wysokość na poziomie sufitu daje nieziemskie doznania, dlatego warto rozważyć to rozwiązanie nawet pomimo ceny.

Deszczownica sufitowa

Wiesz już, na jakiej wysokości zamontować swoją deszczownicę? Doskonale! Teraz możesz cieszyć się tym niesamowitym rozwiązaniem w swojej łazience i podczas każdej kąpieli czuć się niczym w SPA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *