Jaka powinna być wysokość biurka?

Jaka powinna być wysokość biurka?

Biurko jest miejscem pracy, nauki oraz zabawy. Dlatego często spędzasz przy nim mnóstwo swojego czasu zarówno w firmie, jak i w domu. Nie da się ukryć, że siedzący tryb życia nie jest korzystny dla  zdrowia. Warto zatem zadbać o ergonomię swojego stanowiska. Podczas zakupów zwróć uwagę przede wszystkim na jego wysokość. To ważne, jeśli chcesz je odpowiednio dopasować dla swojego dziecka, do wzrostu lub codziennych obowiązków. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jaka wysokość biurka będzie idealna. 

Jaka jest standardowa wysokość biurka?

W większości sklepów meblowych standardowy poziom biurka to od 72 cm do 75 cm. Co oznacza, że tego typu wyposażenie przeznaczone jest głównie dla osób niskich lub o średnim wzroście. Z kolei dla ludzi wysokich takie miejsce pracy będzie zdecydowanie niewygodne i dodatkowo może mieć negatywny wpływ na stan kręgosłupa. W takiej sytuacji trzeba rozpocząć poszukiwania wśród innych modeli, które wykraczają poza standardowy schemat.

Uwaga! Zasady BHP wykazują, że minimalna wysokość blatu powinna wynosić 72 cm.

Wysokość biurka do pracy – na co zwrócić uwagę?

Wysokość biurka do pracy powinna być optymalna, aby móc zachować prawidłową pozycję ciała. Wówczas siedząc przy nim stopy swobodnie położysz na podłodze, kolana zegniesz w kącie prostym, wyprostujesz się, a przedramiona ułożysz na blacie. Dzięki temu zadbasz o swój kręgosłup, zwłaszcza, jeśli spędzasz kilka godzin dziennie przy komputerze. Nieodpowiednio dopasowane biurko może wpłynąć na pojawienie się bólu w poszczególnych odcinkach pleców oraz na powstawanie wad postawy. 

Pamiętaj! W przypadku biurka komputerowego, ekran powinien znajdować się na lekkim podwyższeniu, tak, aby górna krawędź monitora była na poziomie Twojego wzroku.

Wysokość biurka do wzrostu – jak ją dopasować?

Wysokość biurka do wzrostu ma ogromny wpływ na jego finalny wybór. Dlatego, że dla osoby o wzroście 160 cm idealny blat będzie miał inne wymiary niż dla kogoś, kto ma aż 180 cm. Przy zakupie wymarzonego i wygodnego mebla koniecznie zwróć na poniższe parametry:

  • Dla osób o wzroście od 150 cm do około 170 cm – od 72 cm do 75 cm wysokości.
  • Dla osób o wzroście powyżej 170 cm do 180 cm i więcej – od 80 cm do 85 cm wysokości.

Ciekawym rozwiązaniem są regulowane blaty oraz krzesła. Dzięki temu z mebli będą mogli korzystać również inni członkowie rodziny. Zwłaszcza, jeśli każdy potrzebuje dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb.

Podczas pracy warto czasem zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. W tym przypadku poziom biurka powinien być całkowicie inny. Dlatego, aby zachować poprawną postawę z wyprostowanymi plecami, blat musi mieć od 100 do 120 cm wysokości, w zależności od Twojego wzrostu.

Wysokość biurka dla dziecka – jaka powinna być?

Jaka powinna być wysokość biurka dla dziecka? Ciężko jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ wszystko zależy nie tylko od wzrostu, ale i wieku. Inny mebel sprawdzi się dla 4-latka, a z kolei inny dla pierwszoklasisty i starszaka. Najważniejszą wskazówką jest prawidłowa pozycja ciała, którą należy się kierować podczas poszukiwań. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia odcinka lędźwiowego Twojego malucha, zwróć uwagę na jego sylwetkę podczas siedzenia przy biurku.

Dla dzieci świetnym rozwiązaniem są meble regulowane. Dużą zaletą tej opcji jest to, że rosną razem z nim. Dodatkowo mogą posłużyć na wiele lat, a także chronić przed problemami zdrowotnymi i wadami postawy. Takie modele pozwalają również na ustawienie blatu na poziomie od 70 do 90 cm dla dzieci do 150 cm. 

biurko do pracy

Jakie krzesło wybrać do biurka?

Jeżeli już wiesz, jaka wysokość biurka będzie odpowiednia dla Ciebie lub dziecka, warto zadbać również o wygodne krzesło. Standardowy poziom siedziska wynosi od 38 cm do 55 cm. Wówczas możesz wygodnie położyć stopy na podłodze, co wpłynie na ułożenie całego ciała. Jednak oprócz tego, należy skupić się też na innych elementach takich jak:

  • miękkie oparcie z odchyleniem i regulacją wysokości,
  • mechanizm obrotowy, pozwalający zmieniać pozycję,
  • podłokietniki z regulowanym położeniem,
  • kółka z funkcją blokady. 

Właściwy wybór krzesła jest istotny, ponieważ wspiera Twój kręgosłup i zapewnia wygodę, zwłaszcza w sytuacji, kiedy spędzasz na nim większość czasu w ciągu dnia.

Zobacz też: Picture-in-Picture – co to znaczy i jak włączyć?

O czym jeszcze musisz pamiętać, tworząc miejsce do pracy i nauki?

Pracując i ucząc się w domu zadbaj o wszystkie czynniki, które mogą mieć na to wpływ. Jeżeli pracujesz w dzień, to również istotne będzie światło dzienne. Jeżeli na blacie znajduje się komputer, to postaw na oświetlenie z boku, najlepiej z lewej strony lub z góry, ponieważ światło nie będzie odbijać się od ekranu i tym samym męczyć wzroku. Jeśli nie możesz zmienić położenia blatu, wówczas pomyśl o odpowiednich zasłonach. Takimi samymi zasadami kieruj się także w przypadku ustawienia oświetlenia sztucznego.

Jaka wysokość biurka będzie idealna? Oczywiście wszystko zależy od wzrostu i tego, czy jest ono dla osoby dorosłej bądź dla dziecka. Biurko powinno zapewniać utrzymanie prawidłowej postawy, która ma duże znaczenie dla Twojego kręgosłupa. Do blatu należy również dobrać odpowiednie i wygodne krzesło. Dzięki temu stworzysz miejsce, w którym z przyjemnością będziesz pracować lub Twoje dziecko będzie się uczyć. W przypadku, gdy z blatu korzysta więcej domowników, warto pomyśleć o modelu regulowanym. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować je do swoich potrzeb i preferencji.

Źródło zdjęć: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *