Pluskwy w materacu – jak rozpoznać i jak sobie radzić?

Pluskwy w materacu – jak rozpoznać i jak sobie radzić?

Po nocy spędzonej w sypialni dokucza Ci uporczywe swędzenie, a na skórze pojawiły się specyficzne, czerwone plamki? Takie objawy mogą wskazywać na bytność pluskiew w materacu. Choć pozornie kojarzą się one z brudnymi i zaniedbanymi wnętrzami, można spotkać je także w hotelach, wynajętych apartamentach, a nawet we własnym domu. Skąd się biorą pluskwy w materacu, jak rozpoznać ich obecność oraz w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Czym właściwie jest pluskwa domowa?

Pluskwa to nieduży insekt, którego można spotkać niemal na całym świecie. Jej długość nie przekracza 6 mm, a ciało jest owalne i czerwono-brunatne. Ma twardy pancerz, a zarazem nie posiada skrzydeł. Żywi się ludzką lub zwierzęcą krwią, przez co niekiedy bywa mylona z pchłą. Jeszcze nie tak dawno uważano, że w krajach wysokorozwiniętych pluskwy już nie występują.

Niestety rozwój turystyki sprzyja ich powrotowi i zagnieżdżaniu się nie tylko w brudnych, ale również wyjątkowo czystych miejscach. Pluskwy preferują ciemnie i ciasne lokalizacje, w których są mało widoczne. Możesz zauważyć je między innymi pod tapetami, w szczelinach murów i mebli tapicerowanych, jak również materacy – gdzie mają łatwy dostęp do swojego żywiciela, człowieka.

jak wygląda pluskwa
Źródło: Wikipedia / Piotr Naskrecki

Pluskwy w materacu – skąd się biorą?

Pluskwy mogą pojawić się w mieszkaniu w każdym momencie. Zazwyczaj sami przynosimy je do domu na ubraniu, w którym wcześniej byliśmy w pracy, restauracji czy kinie. Te insekty dobrze wyczuwają swe ofiary, dzięki czemu zmiana miejsca pobytu się nie sprawia im żadnego problemu. W budynkach wielorodzinnych czy hotelach pluskwy mogą przemieszczać się kanałami wentylacyjnymi bądź rurami. Jeśli zdarza Ci się kupować elementy wyposażenia domu na rynku wtórnym, możliwe jest także przyniesienie insektów do mieszkania w meblach z drugiej ręki.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy w materacu?

Jesteś w hotelu, a na Twojej skórze pojawiły się nietypowe plamki? Zapewne jedną z Twoich pierwszych myśli jest pogryzienie przez insekty. Zastanawiasz się, jak wygląda ugryzienie pluskwy w materacu? Samo przebicie skóry zazwyczaj nie jest dla człowieka bolesne – insekt wpuszcza bowiem do rany jad znieczulający. W ciągu pierwszych 24-48 h po pogryzieniu na skórze możesz zauważyć niewielkie, czerwone plamki z ciemniejszym punktem w środku. Mogą one wywoływać dolegliwości bólowe. Zazwyczaj jest ich wiele i są zlokalizowane na odsłoniętych w czasie snu częściach ciała – kończynach, szyi i twarzy.

Po upływie jednego lub dwóch dni zaczynają one swędzieć. Jeśli jest ich niewiele, powinny zniknąć ze skóry w ciągu 1-2 tygodni. W przypadku wielu ugryzień lub reakcji alergicznej może pojawić się gorsze samopoczucie, uogólniona wysypka lub nawet gorączka.

W takiej sytuacji konieczne może okazać się zastosowanie leków antyhistaminowych ograniczających swędzenie oraz miejscowych glikokortykosteroidów. Na szczęście ugryzienia pluskwy w materacu nie są groźne i zazwyczaj nie wywołują zakażeń.

Zobacz też nasz artykuł: Domowe sposoby na komary – postaw na skuteczną walkę z insektami!.

Po czym rozpoznać obecność pluskiew w materacu?

Istnieje kilka specyficznych oznak, które mogą wskazywać na pluskwy w materacu czy kanapie. Pierwszą z nich są charakterystyczne ugryzienia, pojawiające się na skórze zazwyczaj po nocy. Insekty te żerują bowiem głównie po zmierzchu – zazwyczaj między 1 a 5 rano, przez co ślady po ich ugryzieniu bywają mylone z bąblami po komarach. W ciągu dnia są one natomiast dobrze ukryte w zakamarkach wnętrza, stąd ich wykrycie jest wyjątkowo trudne.

Kolejnym objawem bytności pluskiew w materacu są małe, brązowe lub czerwone plamki na powierzchni łóżka – czyli odchody lub krew, będące pozostałością po żerowaniu insektów. Przyjrzyj się bliżej szwom materaca czy kanapy; pluskwy niejednokrotnie składają w takich miejscach swoje jaja.

Twoją uwagę może przykuć także specyficzny zapach. Gdy insekty staną się zaniepokojone, zaczynają wydzielać woń przypominającą psujące się maliny lub migdały.

pluskwy w materacu

Pluskwy w materacu – jak się ich pozbyć?

W pokoju hotelowym, w akademiku bądź w Twojej sypialni pojawiły się pluskwy w materacu? Jak się pozbyć tych niechcianych lokatorów? Domowe metody niestety najczęściej cechują się małą skutecznością. Jest to związane z faktem, iż te insekty są w stanie przeżyć bez żerowania nawet kilka miesięcy, a jedna samica potrafi znieść do 500 jaj. Z tego względu lepszym wyborem będzie walka z pluskwami za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych.

  • Na samym początku dokładnie sprawdź wszystkie miejsca, w których mogą bytować insekty. Przyjrzyj się zakamarkom materaca, tapicerowanych mebli czy listwom przypodłogowym.
  • Następnie starannie wyczyść ich powierzchnię, używając środka do likwidacji pluskiew. Zawsze stosuj się do instrukcji na opakowaniu, pamiętając o bezpieczeństwie swoim i czworonożnych pupili w mieszkaniu.
  • Możesz również wykorzystać mop lub myjkę parową. Już po krótkiej chwili w temperaturze 65 stopni Celsjusza giną dorosłe osobniki, ich larwy oraz jaja.
  • Samą pościel i pokrowiec materaca upierz w wysokiej temperaturze i w miarę możliwości wyprasuj.
  • W razie potrzeby powyższe czynności możesz powtórzyć.
  • Czasami pluskwy w materacu zagnieżdżą się na tyle głęboko, że do miejsca ich bytowania nie będzie docierać gorąca para ani środki chemiczne. W takim przypadku niezbędna może okazać się wymiana materaca na nowy bądź zamówienie usługi dezynsekcji w wyspecjalizowanej firmie zajmującej się usuwaniem insektów.

Sprawdź również nasz artykuł na temat tego, jak wygląda kuna i jak ją odstraszyć?.

Jak zabezpieczyć materac przed pluskwami?

Istnieją pewne sposoby, które pozwolą Ci na zabezpieczenie materaca i całego mieszkania przed pluskwami. Zazwyczaj insekty te są przypadkowo przenoszone do domu z wakacyjnych wyjazdów. Z tego względu – wracając z urlopu – wypierz wszystkie ubrania i ręczniki, a pozostałe rzeczy (w tym walizkę) starannie wyczyść. Regularnie sprzątaj zakamarki mieszkania, w których mogłyby bytować insekty.

Dobrym pomysłem może także okazać się zakup specjalnego pokrowca na materac zabezpieczającego przed pluskwami. Jest on wyjątkowo gęsto tkany, dzięki czemu owady nie są w stanie wniknąć do wnętrza. W konsekwencji możesz znacznie łatwiej zauważyć ich obecność oraz wytępić je za pomocą wymienionych wyżej sposobów.

Źródło zdjęć: Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *