Twój projekt domu nie przewidywał murowanego garażu? Z powodów finansowych nie zdecydowałeś się także na montaż „blaszaka” czy wiaty? W takim razie dobrym rozwiązaniem jest namiot garażowy na samochód. To stosunkowo tanie rozwiązanie, szybko można go rozłożyć na podwórku, zmienić jego położenie i, co najważniejsze, nie trzeba czekać na zezwolenia budowlane tak, jak w przypadku garażu trwale związanego z gruntem. Dowiedz się, jaki model najlepiej wybrać.
Jakie wymiary namiotu garażowego na zimę wybrać?
Wszystko zależy od wielkości auta czy przechowywanych pod taką plandeką przedmiotów, a także ilości miejsca na podwórku. Zapewne, jeśli potrzebujesz namiot garażowy na zimę, by schować kosiarkę czy rowery, zdecydujesz się na mniejszy model. Na rynku znajdziesz takie produkty, które mają wymiary 1,8 x 1,8 m. Jeśli chcesz przechowywać w takim miejscu auto, wybierz nieco większy model. Namiot garażowy na samochód, który się w tym przypadku sprawdzi, powinien mieć szerokość 3 m (z wejściem minimum 2,4 m), wysokość ok. 2,2 m, a długość od 4 do 6 m.
Z czego powinien być zbudowany namiot garażowy na samochód?
Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania stelażu. Stal nierdzewna, malowana proszkowo i ocynkowana będzie najlepiej zabezpieczona przed działaniem warunków atmosferycznych. Jeśli zdecydujesz się na wybór większego namiotu, zwróć uwagę na średnicę rurek metalowych – powinna być większa nić 3 cm. Dowiedz się także, jak montowane są śruby. Najlepiej, by przechodziły przez rury na wylot. Wtedy konstrukcja będzie najbardziej stabilna.
Stelaż powinien być pokryty natomiast polietylenem o gramaturze minimum 200 g/m2. Tutaj obowiązuje zasada: im wyższa gramatura, tym lepsza trwałość i ochrona, jednak trzeba mieć na uwadze także fakt, że grube plandeki będą droższe od tych cieńszych. Taki materiał jest odporny na promienie UV, wodoodporny, a dodatkowo powinien być zabezpieczony przed rozwojem pleśni i grzybów. Niektórzy producenci zapewniają, że materiał plandeki odbija promienie słoneczne, przez co wnętrze się tak nie nagrzewa. Wejście do takiego namiotu garażowego na zimę zamykane jest z reguły zamkiem błyskawicznym, a materiał można zrolować i podwiązać sznurkami, by móc z niego wygodnie korzystać.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając namiot garażowy na zimę?
Jest jeszcze kilka kluczowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę:
- Warto przyjrzeć się różnym elementom takiej hali. Fartuchy oraz otwory retencyjne będą chronić znajdujący się w środku pojazd przed korozją. To szczególnie ważne jesienią i zimą. Droższe modele będą miały także podłogę.
- Zwróć uwagę, czy w materiale poszycia znajdują się okna. Ułatwi to np. majsterkowanie czy naprawianie samochodu, ponieważ do takiego namiotu garażowego będzie wpadało światło dzienne.
- Jeśli namiot ma stanąć w wietrznym miejscu, warto wybrać taki, który przewiduje stabilne stopy do mocowania.
- Jeśli planujesz urządzić w swoim namiocie garażowym na samochód warsztat, w którym będziesz przeprowadzał prace wiążące się z wytwarzaniem wysokiej temperatury (np. spawanie), zadbaj o to, by plandeka miała dodatkową ochronę przed ogniem.
- Przyjrzyj się temu, jaki kształt ma namiot garażowy. Taki, który pozbawiony jest kanciastych elementów, z zaokrąglonymi zakończeniami, nie będzie podatny na działanie wiatru.
- Kształt dachu również ma znaczenie. Ten o dwuspadowej konstrukcji nie będzie gromadził wody, zeschniętych liści czy innych nieczystości.
- Nie bez znaczenia będzie także sposób montażu. Wybierając halę garażową, zwróć uwagę, czy wszelkie elementy montażowe (np. kotwy do mocowania do podłoża czy klamry do naciągania plandeki na stelaż) znajdują się w zestawie.
Przygotuj się na zimę i zobacz czym ogrzać garaż?.
Czy kolor namiotu ma znaczenie?
Tak. I nie chodzi tylko o względy estetyczne, chociaż te także są ważne. Jeśli taki namiot będzie również miejscem do uprawiania hobby np. majsterkowania, nie decyduj się na czarny kolor plandeki. Latem wnętrze będzie się przez to nagrzewać, a komfort przebywania w namiocie nie będzie za wysoki. Najlepiej więc poprzestać na stonowanych kolorach, pasujących do innych elementów architektury ogrodu, czyli ciemnej zieleni, szarościach czy beżach.
Ile kosztuje przenośny garaż?
Nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania, ponieważ z niską ceną mogą iść w parze materiały niskiej jakości. Za dobry namiot garażowy zapłacisz, w zależności od wielkości, od ok. 500 zł wzwyż.
Gdzie postawić namiot garażowy?
Taka przydomowa hala może stanąć gdziekolwiek. To, czy podłoże będzie wyłożone kostką, czy namiot stanie na betonie zależy tylko od Twoich preferencji. Jednak jeśli masz zamiar postawić go na trawniku, musisz liczyć się z tym, że trawa w tym miejscu zaniknie. Zaletą takiego rozwiązania do przechowywania auta jest możliwość przestawiania go w dowolne miejsce, czego nie można powiedzieć o innych konstrukcjach np. wiatach czy garażach trwale związanych z gruntem.