Jak zrobić domek dla kota na zimę ze styropianu?

Jak zrobić domek dla kota na zimę ze styropianu?

Opiekujesz się wolnożyjącymi kotami? Wiesz, że szukają schronienia i jedzenia wokół Twojego bloku? Może mieszkasz w domku jednorodzinnym, a koty sąsiada często odwiedzają Twoje podwórko? Zbuduj im bardzo szybko i prosto przyjemny kącik, w którym mogą zimą w ciepłych warunkach się zdrzemnąć, a nawet przeczekać najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Zobacz, jak zbudować styropianowy domek dla kota na zimę.

Co jest potrzebne, by zbudować domek dla kota na zimę ze styropianu?

By przygotować takie zimowe schronienie dla kota lub kotów, wystarczy tylko kilka produktów. Są to:

  • karton,
  • styropian najlepiej jak najgrubszy,
  • folia stretch,
  • mocna taśma klejąca.

Wszystkie elementy do przygotowania takiej budki nie będą kosztować więcej niż 50 zł. Styropian, folię oraz taśmę znajdziesz w sklepie budowlanym. Z kolei jako baza budki sprawdzi się karton po domowym sprzęcie. Trzeba pamiętać, by nie był jednak zbyt duży. Zwierzaki muszą go wypełnić swoim ciepłem. Zbyt mały karton nie będzie z kolei atrakcyjny dla większej grupy kotów, które zimą często śpią razem, by ogrzać się wzajemnie. 

Jak zmontować domek?

Jeśli decydujesz się na przygotowanie domku na bazie kartonu, najpierw musisz go odpowiednio przygotować. Dół, górę czy kanty trzeba zakleić mocną taśmą klejącą, a następnie wyciąć w kartonie otwór. Będzie pełnił funkcję wejścia. Warto go również zabezpieczyć taśmą, by uniknąć zawilgocenia kartonu, gdy do środka będą wchodziły przemoczone koty. Otwór nie powinien być zbyt duży, by do wnętrza nie wpadał deszcz czy śnieg, a także zimne podmuchy wiatru.

Teraz jest pora na ocieplenie domku styropianem. Trzeba dociąć go nożykiem do cięcia tapet lub kuchennym nożem tak, by pasował do kartonowego szkieletu. Wszystko przyklej taśmą klejącą, dbając o szczelne dopasowanie. Szczególną uwagę zwróć, przyklejając styropian przy wejściu. Karton nie powinien być widoczny, by nie chłonąć wilgoci z futerek wchodzących do domku kotów. 

Po ociepleniu trzeba jeszcze zabezpieczyć ścianki zewnętrzne przed wilgocią. Najlepiej użyć do tego folii stretch, szczelnie owijając całą konstrukcję. Warto kilka razy owinąć domek, by solidnie go zabezpieczyć na wypadek, gdyby kot przerwał cienką warstwę pazurem. Równie dobrze sprawdzi się nieprzemakalna cerata.

Przygotuj się też na zimę i zobacz czym ogrzać garaż?

Wykonaj domek z grubego styropianu

Wersja bardziej uproszczona takiego schronienia dla kotów polega na stworzeniu szkieletu i ścianek ze styropianu o szerokości 10 cm. Przygotuj 6 takich płatów. Następnie zaplanuj konstrukcję, a wszystkie ścianki połącz patyczkami do szaszłyków o długości 30 cm. Baza zrobiona. Całość zabezpiecz folią stretch i podziwiaj swoje dzieło! 

domek dla kotów na zimę

Dodatkowe elementy

Przygotowany według powyższych instrukcji domek możesz ulepszyć. Nad wejściem warto zamocować mały daszek z tworzywa pleksi czy gumy. Dzięki temu śnieg czy deszcz nie będzie dostawał się do jego wnętrza. Taki mały „ganek” może też pełnić funkcję kociej jadalni, w której ustawisz miski z wodą oraz karmą. Zaplanowanie takiego miejsca sprawi, że do misek nie będzie dostawać się deszcz, woda czy nieczystości w postaci np. liści. 

Warto też zabezpieczyć wejście do domku. Specjalne drzwi zapobiegną dostawaniu się do wnętrza zimnych powiewów. Można do tego wykorzystać kawałek linoleum, pociąć je na paski i stworzyć zasłonkę, którą kotom będzie łatwo pokonać, by dostać się do środka. 

Czym wyłożyć domek dla kotów na zimę ze styropianu?

Wnętrze takiego domku dla kota na zimę ze styropianu warto wyłożyć słomą, która nie chłonie wilgoci, a więc zapewni zwierzętom świetne warunki do spania. Równie dobrze sprawdzi się koc czy stara bluza z polaru pocięta na paski. Materiał, jeśli nie jest zmoczony, również nie będzie chłonął wilgoci i ogrzeje domowników.

Ważne! 

Pamiętaj, aby co jakiś czas wymieniać posłanie w takim domku dla kotów. Zwierzaki będą wnosić na łapkach do środka śnieg oraz wodę, a przemoczone wnętrze nie będzie schło zbyt szybko w zimowych warunkach.

Gdzie ustawić domek dla kotów?

Pierwszym kryterium jest oczywiście miejsce bytowania zwierząt. Budka ustawiona pod balkonami, w krzakach czy przy śmietnikach, czyli tam, gdzie koty często chronią się przed deszczem czy chłodem, szybko znajdzie mieszkańców. Warto ustawić ją w takim miejscu także z innych powodów. Pod lekkim zadaszeniem nie będzie tak szybko nasiąkać wodą, a więc posłuży na dłużej. 

Jeśli domek ma stanąć na wilgotnym podłożu, warto przygotować jeszcze dodatkowo podest w postaci np. starej palety. Dobrze jest domek do takiego podłoża przymocować. Jeśli nie masz do dyspozycji palety, użyj sporych kamieni i ułóż je na dachu zrobionego przez ciebie domku dla kota na zimę ze styropianu. Dzięki temu lekka konstrukcja nie przewróci się lub nie pofrunie, gdy na zewnątrz będzie dmuchał wiatr.  

Na domku czy w jego pobliżu warto umieścić tabliczkę z informacją, że budka jest schronieniem dla kotów. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że sąsiedzi, dbający o porządek nie wyrzucą go do śmieci. Możesz też podać do siebie namiary i zapewnić, że koty są sprzymierzeńcami ludzi w walce ze szczurami, które niekoniecznie są mile widziane w okolicy dużych osiedli. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *