Jak przechowywać rzodkiewki? Mamy na to sposób!

Jak przechowywać rzodkiewki? Mamy na to sposób!

Uwielbiasz rzodkiewki, ale nie lubisz, kiedy więdną na drugi dzień po zakupie? Mamy kilka sprawdzonych sposobów na przedłużenie ich świeżości. Zobacz, jak przechowywać rzodkiewki.

Słoik, miseczka, pojemnik – wykorzystaj to, co masz pod ręką

Zastanawiasz się, jak przechowywać rzodkiewki, żeby jak najdłużej były jędrne i chrupiące? Mam dla Ciebie kilka sposobów na to. Każdy z nich jest prosty i nie potrzebujesz kolejnego drogiego pojemnika przeznaczonego do przechowywania konkretnie tego warzywa.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności. Dlatego nigdy nie wkładaj rzodkiewek bezpośrednio do lodówki – umieść je koniecznie w szczelnie zamykanym pojemniku, by nie zasychały.

Jednak zanim wrzucisz je do pojemnika, odetnij liście i dokładnie umyj rzodkiewki. Nie osuszaj ich, tylko od razu włóż do pojemnika, który można szczelnie zamknąć – możesz wybrać słoik z pokrywką, torebkę przeznaczoną do żywności lub szczelnie zamykany plastikowy pojemnik.

rzodkiewki

Popularną radą odnośnie do przechowywania rzodkiewek jest wlewanie do pojemnika wody. Jest kilka wersji: od nieco wody na dno pojemnika aż po taką ilość, w której rzodkiewki będą całkowicie przykryte. Mogą być umieszczone w całości w wodzie lub w plasterkach. Po wyciągnięciu powinny być chrupiące.

rzodkiewki w słoiku z wodą

Jednak z naszego redakcyjnego doświadczenia wiemy, że po prostu wystarczy umieścić w naczyniu mokre warzywa. Jeśli włożysz je od razu po umyciu do pojemnika i szczelnie zamkniesz, a następnie wstawisz do lodówki, to rzodkiewki zachowają świeżość nawet przez 5 dni.

Zobacz też: Odmiany śliwek – jakie są najlepsze do ogrodu?

Sprytna sztuczka z ręcznikiem papierowym

Przechowywanie rzodkiewek bez szczelnego pojemnika też jest możliwe. Wystarczy, że zawiniesz je zwilżonym porządnie ręcznikiem papierowym. Tak przykryte rzodkiewki możesz umieścić od razu w lodówce. Pamiętaj jednak, by kontrolować stan zwilżenia ręcznika i gdy zacznie wysychać, zmoczyć go ponownie wodą. 

Zastanawiasz się, jak przechowywać rzodkiewki w lodówce, jeśli nie masz pojemnika i nie chcesz wkładać mokrego ręcznika bezpośrednio do lodówki? Rzodkiewki zawinięte w mokry ręcznik papierowy umieść w woreczku strunowym przeznaczonym do kontaktu z żywnością i tak przygotowany pakunek przechowuj w lodówce. Również w tym przypadku warzywa te pozostaną świeże i chrupiące przez około 5 dni od momentu ich zebrania. 

Zapasy na zimę – jak przechowywać rzodkiewki?

Masz własne grządki i szukasz pomysłu, jak przechowywać rzodkiewki na zimę? Te warzywa można z powodzeniem kisić. Jeśli jednak ta opcja nie jest dla Ciebie odpowiednia, możesz pokusić się o mrożenie rzodkiewek. Ten sposób jest bardzo ciekawą opcją nie tylko ze względu na wygodę, ale też dlatego, że przechowywanie żywności w ten sposób nie pozbawia ich tak wielu wartości odżywczych, jak powszechnie się uważa. Dietetycy są zgodni – mrożenie warzyw i owoców to doskonały sposób na zachowanie ich pozytywnych właściwości. 

Zobacz też: Czy można kosić mokrą trawę?

Mrożone rzodkiewki nadają się doskonale do pieczenia. W dosłownie kilka chwil wyczarujesz pyszne danie. Wystarczy mrożone rzodkiewki posypać ulubioną przyprawą do grillowanych warzyw, dodać nieco oleju i wymieszać, a następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego i piec do miękkości w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. To proste, ale pyszne danie przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie przepadają za świeżymi rzodkiewkami. Wypróbuj koniecznie!

Źródło zdjęć: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *