Metalowe przedmioty i części np. narzędzia, elementy brodzików, sztućce czy wreszcie karoseria auta w kontakcie z wodą są narażone na korozję. Nie tylko wygląda ona nieestetycznie, ale może prowadzić do całkowitego zniszczenia danego przedmiotu. Poznaj domowe sposoby na rdzę i przywracanie metalowym przedmiotom dawnej świetności.
Czy domowe sposoby na rdzę zawsze pomogą?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że domowe preparaty mogą sprawdzić się w przypadku niezbyt zaawansowanej korozji. Gdy powierzchnia metalu jest pokryta grubą warstwą rudego osadu, trzeba będzie sięgnąć po mocniejsze środki, dostępne w sklepach budowlanych lub usunąć rdzę mechanicznie np. przy użyciu szlifierki kątowej, szczotki drucianej czy piaskarki.
Jeśli korozja jest dopiero w początkowym stadium, możesz wykorzystać samodzielnie przygotowane preparaty. Sprawdź, czy w Twojej kuchni jest soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy, ziemniaki, płyn do mycia naczyń, ketchup czy coca-cola i przejdź do działania.
Jak usunąć rdzę przy pomocy sody oczyszczonej?
Najpierw musisz przygotować preparat na bazie sody oczyszczonej i wody. Pastę stworzysz, wykorzystując te dwa składniki w proporcji 3:1. Jeśli potrzebujesz niewielką ilość mieszanki, w małej miseczce połącz 3 łyżki sody oczyszczonej z 1 łyżką wody. Tak przygotowany domowy preparat na rdzę nałóż na skorodowany przedmiot i pozostaw na jakiś czas, najlepiej kilka godzin. Teraz wystarczy wyszorować pokrytą rdzą powierzchnię, wykorzystując np. druciak kuchenny lub papier ścierny.
Zobacz też nasz artykuł: Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Poznaj domowe sposoby
Sposób na rdzę: ocet
Niezrównany w walce z korozją jest… zwykły ocet spożywczy. Najlepiej wybrać ten o stężeniu o stężeniu 5-10%. W przypadku tej metody najlepsze efekty można osiągnąć, zanurzając cały zardzewiały przedmiot w occie nawet na 24 h, a następnie doczyszczając go w razie potrzeby drucianą gąbką lub szczotką.
Jeśli nie ma możliwości wykonania takiej „kąpieli”, warto nasączyć np. ścierkę czy kuchenny papier dużą ilością octu, a następnie nałożyć na zardzewiałą powierzchnię. Ten sposób nie będzie tak efektywny jak zanurzenie całego przedmiotu w occie, dlatego bardzo możliwe, że będzie trzeba ponowić wykonanie takiego „okładu”.
Uwaga!
Możesz też sięgnąć po ocet gospodarczy o stężeniu 14%. Ma formułę żelu, a więc łatwiej go będzie nałożyć na powierzchnię.
Jak wyczyścić zardzewiały przedmiot przy użyciu kwasku cytrynowego/cytryny/limonki?
Wśród domowych sposobów na rdzę nie może zabraknąć tego z wykorzystaniem kwasku cytrynowego, cytryny lub limonki. To jedna ze skuteczniejszych metod, o której słyszałeś być może już od swojej babci. Możesz spróbować kilku sposobów.
Sposób nr 1
Połącz kwasek z solą w proporcji 1:1, a następnie tak przygotowaną pastę nałóż na zabrudzoną powierzchnię. Po upływie ok. 30 minut wyczyść miejsce pokryte rdzą i spłucz wodą.
Sposób nr 2
Posyp zardzewiały przedmiot solą, a następnie wyciśnij sok z cytrusa. Po ok. 2-3 godzinach wytrzyj powierzchnię gąbką, a następnie spłucz.
Sposób nr 3
Możesz też natrzeć plamę z rdzy cytryną, pozostawić ją na kilkanaście minut, później wyczyścić gąbką lub szczotką i spłukać.
Sposób nr 4
Najpierw musisz zrobić mieszankę soku cytrynowego z wodą, a następnie umieścić w nim skorodowany przedmiot.
Uwaga!
Lepiej nie stosować tej metody na przedmiotach pokrytych farbą, ponieważ kwasek cytrynowy może powodować odbarwienia.
Usuwanie plam z rdzy na ubraniach
Sposób z wykorzystaniem kwasku cytrynowego i soli przyda się, szczególnie jeśli chcesz usunąć rdzawe plamy z tkanin. Jest rewelacyjny w przypadku białych ubrań. Najpierw musisz zrobić papkę, wykorzystując ¼ szklanki kwasku i ¼ szklanki soli kuchennej. Teraz wystarczy nałożyć domowy preparat na plamę i odczekać ok. 30 minut, a następnie wyprać ubranie.
Pamiętaj, by przed użyciem tej metody na kolorowych ubraniach przetestować domowy preparat w mało widocznym miejscu.
Uwaga!
Aby uniknąć powstawania rdzawych plam po praniu ubrań w pralce, raz na kilka tygodni wyczyść dokładnie urządzenie, szczególnie przyglądając się zakamarkom w uszczelce czy pojemnikowi na detergenty. Najwygodniej jest włączyć jeden cykl prania i wykorzystać do czyszczenia ocet, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy.
Czy można usunąć rdzę przy użyciu coca-coli?
Słyszałeś o tej metodzie, jednak jesteś sceptycznie nastawiony? Porzuć więc obawy i wypróbuj ten domowy sposób na rdzę. Podobnie jak w przypadku czyszczeniu metalowych przedmiotów przy użyciu octu lub kwasku cytrynowego, najlepiej sprawdzi się przygotowanie kąpieli z coca-coli. Pokryty korozją przedmiot trzeba włożyć do napoju na kilka godzin. Kwas ortofosforowy zawarty w coca-coli pomoże rozpuścić osad, jednak w tym przypadku również może być konieczne doczyszczenie zabrudzonej powierzchni gąbeczką, druciakiem lub szmatką.
Usuwanie rdzy przy pomocy ziemniaka, płynu do mycia naczyń/soli
Aby skorzystać z tego domowego sposobu, przygotuj surowego ziemniaka przekrojonego na pół oraz trochę płyn do mycia naczyń lub soli. Na skorodowaną powierzchnię nałóż płyn lub sól, a następnie pocieraj ziemniakiem, aż ruda powierzchnia zniknie.
Jak usunąć rdzę przy pomocy ketchupu?
Jesteś zaskoczony, że do usuwania rdzy z metalowych powierzchni proponujemy Ci… ketchup? Najpierw spryskaj powierzchnię wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie posmaruj ją ketchupem. Po 2 godzinach zobaczysz czystą, pozbawioną rdzy powierzchnię. Wystarczy, że umyjesz metalowy przedmiot wodą, ścierając z niego preparat.
Wypróbuj też inne domowe porady: Sposoby na komary – postaw na skuteczną walkę z insektami!.
Rdza usunięta – co teraz?
Z sukcesem zastosowałeś domowy sposób na rdzę? Świetnie! Jednak warto poczynić pewne kroki, by zabezpieczyć przedmiot przed korozją w przyszłości. Możesz pomalować metalową powierzchnię farbą czy specjalnym preparatem ochronnym (np. lakierem). Pamiętaj, by uprzednio wyczyścić przedmiot z tłustych plam i kurzu. Możesz to zrobić roztworem wody z płynem do mycia naczyń.
Innym sposobem ochrony np. narzędzi czy urządzeń jest ich odpowiednie przechowywanie, z dala od wilgoci. Narzędzia ogrodowe chowaj do szopy lub garażu, śrubki przechowuj w zamkniętych pojemnikach.