Czym ogrzać garaż?

Czym ogrzać garaż?

Jeśli pomieszczenie, w którym trzymasz samochód, wykorzystujesz zimą w celach rekreacyjnych i użytkowych np. do majsterkowania to zastanawiasz się pewnie, jak utrzymywać w nim wyższą temperaturę. Dowiedz się, czym ogrzewać garaż wolnostojący (np. blaszany), a czym przydomowy.

Specjalne ogrzewanie garażu przydomowego – czy jest konieczne?

Jeśli Twój garaż znajduje się w bryle budynku, musisz zadbać przede wszystkim o odpowiednią izolację. Chodzi o to, by zapobiegać utratom ciepła z domu.

Pamiętaj, aby kierować się ogólnymi zasadami: 

  • do ocieplania budynku najlepiej nadaje się wełna mineralna lub styropian, 
  • uszczelnianie garażu możesz wykonać przy użyciu pianki montażowej czy silikonu akrylowego, 
  • ściany oraz strop między domem a garażem izoluje się od strony chłodniejszej, czyli garażu,
  • postaw na bramę garażową rolowaną, wypełnioną pianką poliuretanową oraz uszczelką progową,
  • pamiętaj o odpowiednim wykończeniu podłogi w garażu, stosując warstwy: podłoże np. cienka warstwa betonu, izolacja przeciwwilgociowa, termiczna, warstwa ochronna (np. betonu o grubości 6 cm), podkład podłogowy, posadzka właściwa, 
  • jeśli garaż będzie zbyt szczelny może to powodować, że w będzie gromadzić się w nim wilgoć.

Odpowiadając na pytanie: czy ogrzewanie garażu w bryle domu jest konieczne, trzeba zastanowić się nad jego funkcją. Jeśli ma być to tylko pomieszczenie do przechowywania samochodu, nie ma konieczności planowania dodatkowych źródeł ciepła. Nie jest dobrym zjawiskiem ciągłe wystawianie auta na różnice temperatur. Ciągłe rozmrażanie i zamrażanie może w efekcie doprowadzić do powstawania korozji. Kolejnym argumentem za nieogrzewaniem garażu przydomowego jest fakt, że takie przedsięwzięcie wiązałoby się z dużym kosztem – w końcu brama garażowa jest czasem kilka razy otwierana i zamykana, a pomieszczenie szybko się wychładza. 

Jakie ogrzewanie garażu przydomowego zastosować? 

Osoby, które planują zagospodarowanie w przydomowym garażu strefy relaksu np. ze stołem bilardowym, mogą zdecydować się na zastosowanie takiego samego ogrzewania, jak w całym domu np. podłogowego czy tradycyjnego grzejnika z termostatem, podłączonego do centralnego ogrzewania. 

Możesz zastosować także inne metody, które pozwolą na ogrzewanie pomieszczenia tylko okazjonalnie, np. gdy chcesz pomajsterkować. O takich metodach piszemy w kolejnym akapicie. 

Czym ogrzać garaż wolnostojący?

Jeśli zastanawiasz się jakie ogrzewanie garażu blaszanego stosować na czas prac warsztatowych czy innych, przeprowadzanych w nim zimą, spieszymy z odpowiedzią. Oto, czym najlepiej ogrzać garaż wolnostojący. 

Farelka elektryczna

Farelka elektryczna sprawdzi się idealnie, jeśli masz zamiar ogrzewać garaż o niewielkiej powierzchni. Stosowanie takiego rozwiązania jest bezpieczne (nie ma otwartego płomienia, a więc ryzyka pożaru) i szybkie. Ponadto praca farelki jest cicha, a więc przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest włączona, nie jest uciążliwe dla człowieka. 

Warto zaznaczyć, że chociaż urządzenia takie mają wiele zalet, ogrzewają stosunkowo niewielką powierzchnię, a gdy się je wyłączy, pomieszczenie momentalnie się wychładza. Między innymi dlatego ogrzewanie nagrzewnicą elektryczną będzie efektywne w dobrze zaizolowanym pomieszczeniu. Ze względu na duże zużycie energii elektrycznej, farelki polecane są do ogrzewania pomieszczeń jedynie okazjonalnie

Farelka elektryczna

Nagrzewnica olejowa

Jeśli szukasz sposobu na ogrzanie pomieszczenia średnich rozmiarów, możesz zdecydować się na zakup nagrzewnicy olejowej. Wybierając ją, zwróć uwagę na zastosowanie systemu odprowadzania spalin, by powietrze, które się z niej wydostaje, było czyste i bezpieczne dla człowieka. Urządzenia bez komory spalania i komina wymagają już stałego przepływu powietrza oraz możliwości ujścia spalin. 

Alternatywą dla nagrzewnicy olejowej jest elektryczna. To bardziej wydajne urządzenie od klasycznej farelki.

Grzejnik olejowy

Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Grzejnik jest tani w eksploatacji, a wynika to z tego, że w momencie, gdy grzałki podgrzeją zgromadzony w grzejniku olej, termostat wyłącza go, prąd przestaje być pobierany, ale całość nadal oddaje ciepło na zewnątrz

Jeśli wybierasz nagrzewnicę do dużego garażu, postaw na taki model, który łatwo jest przetransportować – na kółkach. Na dużych powierzchniach lepiej sprawdzi się model o mocy 2000 W i więcej. 

Dmuchawa gazowa 

Dmuchawa gazowa sprawdzi się, jeśli zastanawiasz się czym ogrzać garaż sporych rozmiarów. Do zalet takiego rozwiązania należy m.in. prosta obsługa czy łatwość konserwacji. Uwaga! Taka dmuchawa w wyniku spalania gazu wytwarza dwutlenek węgla i parę wodną. Właśnie dlatego, w przypadku tego typu sprzętu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w garażu. 

Piecyk gazowy 

To także ekonomiczny sposób ogrzewania garażu. Wystarczy kupić piecyk, a następnie wyposażyć się, podobnie jak w przypadku dmuchawy gazowej, w butlę gazową z propan-butanem. Ponieważ nie wymaga dostępu do prądu, można korzystać z niego gdziekolwiek. Wadą takiego sposobu ogrzewania jest konieczność wentylowania pomieszczenia oraz dostępność modeli z termostatem. Utrudnione jest sterowanie temperaturą. 

nagrzewnica do garażu

Promiennik ciepła

Szukasz efektywnego rozwiązania? Zastanów się nad systemami grzewczymi w technologii podczerwieni. Promienniki ciepła wykorzystywane są raczej w przypadku dużych pomieszczeń, dlatego postaw na niego, jeśli szukasz ogrzewania dużego garażu. Przemyśl jednak, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. Panele na podczerwień mocno się nagrzewają, więc najlepiej zamontować je z dala od drzwi, korytarzy czy miejsc, gdzie często przechodzą ludzie. Do zalet promienników ciepła należy fakt, że nie zmieniają one wilgotności powietrza, co jest korzystne dla skóry czy oczu. 

Sprawdź też nasz artykuł na temat grzejnika do łazienki na podczerwień. Jak to działa i jaki wybrać?.

Ogrzewanie garażu wolnostojącego

Jeśli zależy Ci na efektywnym ogrzewaniu blaszaka przy użyciu wyżej wymienionych metod, warto zdecydować się na jego ocieplenie – wewnątrz lub na zewnątrz. Ten pierwszy rodzaj polega na zastosowaniu w garażu warstwy styropianu (min. 3 cm) i przyklejeniu go klejem lub pianką montażową. Całość warto zabezpieczyć płytą OSB, pilśniową lub blachą. Nie tylko uzyskasz w ten sposób estetyczne wykończenie swojego ocieplenia, ale zapobiegniesz także odpadaniu styropianu od ścian. Do zalet tego typu rozwiązania należą niskie koszty wykonania. 

Drugi sposób ocieplenia garażu polega na zastosowaniu warstwy styropianu na zewnątrz budynku, Mocuje się go do ścian przy pomocy specjalnej pianki czy kleju. Następnie całość warto zabezpieczyć siatką zbrojeniową, zastosować tynk strukturalny, a później pomalować.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *