Plamy na ścianach, brzydkie zapachy w szafach, zepsute żarówki. Wśród listy problemów, które mogą pojawić się w domu, jest jeden, który nie tylko może wpływać na estetykę domu, ale także może mieć negatywny wpływ na zdrowie: wilgoć. Jest ona źródłem namnażania się grzybów i mikroorganizmów. Problem może dotyczyć zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych (ścian, sufitów i podłóg). Poniżej osiem porad jak walczyć z wilgocią w domu.
Dobra wentylacja
Wentylacja różnych pomieszczeń w Twoim domu jest niezbędna, aby zapobiec wilgoci. Nie potrzebujesz na to godzin, wystarczy 10 minut dziennie: podczas kąpieli, czytania gazety czy rozmowy telefonicznej.
Znaczenie higieny
Czy w Twoim mieszkaniu widać ślady pleśni? Natychmiastowe usunięcie drobnych oznak pleśni jest kluczem do profilaktyki. Wystarczy szorować i szorować, aż czarne plamy znikną przy użyciu mieszaniny mydła i wody.
Uwaga na mokre ubrania
Jesienią, zimą, wczesną wiosną — normalne jest, że niekiedy wracamy do domu w wilgotnych ubraniach. Unikaj suszenia ich wewnątrz pomieszczeń lub zamkniętych przestrzeni, najlepiej suszyć je na tarasie lub balkonie domu.
Przyjrzyj się swoim dywanom
Jeśli dywany, które posiadasz, są z Tobą od momentu przekazania mieszkania, czyli od wielu lat, dobrym pomysłem może być rozważenie ich wymiany. Powód? Bez względu na to, jak bardzo są czyszczone, dywany gromadzą brud, roztocza i absorbują wilgoć z otoczenia.
Jeśli nie są one tak stare, można również rozważyć nadanie im dobrego czyszczenia. Pamiętaj, że przy tej usłudze wykonujemy kompleksowe czyszczenie roztoczy, bakterii, grzybów, zarazków i kurzu z Twoich dywanów i wykładzin przy użyciu maszyn przemysłowych, aby wyglądały jak nowe.
Zwróć uwagę na instalację hydrauliczną
Przesiąkanie wody, kapilarność, kondensacja pary wodnej. Kilka rodzajów wilgoci może być spowodowanych złą instalacją hydrauliczną. W takim przypadku i jeśli w Twoim domu widać oznaki przecieków w wężu od toalety lub w baterii w łazience, lub kuchni, najlepiej udać się do specjalisty od instalacji wodno-kanalizacyjnych.
Wypełnij swój dom roślinami
Lubisz rośliny? W takim razie ucieszy Cię wiadomość, że istnieją pewne rodzaje roślin wewnętrznych, które pomagają zmniejszyć nadmiar wilgoci i poprawić jakość powietrza. Palma czy lilia pokojowa to jedne z polecanych.
Wykonuj coroczne badania kontrolne
Tak jak może raz w roku dotykasz farby w przedpokoju, salonie czy sypialni, tak samo ważne jest, abyś co roku sprawdzał stan dachu i ścian swojego domu. Dzięki takiej inspekcji możesz w porę wykryć pęknięcia i szczeliny, a tym samym uniknąć przyszłych przecieków.
Wsparcie technologii
Istnieją elementy, które również mogą pomóc w zapobieganiu pojawienia się wilgoci. Jednym z nich jest osuszacz, czyli urządzenie klimatyczne podobne do klimatyzatora, którego zadaniem jest kontrolowanie i eliminowanie wilgoci zawartej w powietrzu.