Jedzenie potrafi być bardzo pasjonujące. I nie chodzi tutaj o próbowanie kolejnych potraw, lecz o ciekawe zjawiska powiązane z poszczególnymi składnikami. Jeśli jesteś miłośnikiem jedzenia i chcesz się więcej o nim dowiedzieć, to sprawdź ciekawostki o jedzeniu. Przygotowaliśmy 10 nowinek, które warto poznać.
Ciekawostki o jedzeniu, które warto znać
Czy ziemniaki pochłaniają Wi-Fi, szafran jest najdroższą przyprawą, a najbardziej śmierdzący owoc na świecie uważa się za najpyszniejszy? Te, dość nieoczywiste stwierdzenia, brzmią ciekawie, dlatego warto je głębiej poznać. Czytaj dalej, a dowiesz się także, dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli i czy strona, od której rozpoczynasz krojenie ogórka, ma wpływ na jego smak.
Czy ziemniaki pochłaniają Wi-Fi?
Zaczynamy od dość niespodziewanej ciekawostki, ale to prawda – ziemniaki mogą mieć wpływ na działanie internetu w Twoich czterech ścianach. Wszystko dlatego, że mają w sobie dużo wody, dodatkowo ich skład chemiczny sprawia, że odbijają fale radiowe. Dlatego duże stosy ziemniaków mogą negatywnie wpływać na działanie Wi-Fi.
Która przyprawa jest najdroższa na świecie?
Szafran produkuje się z krokusa satyrskego, jest najdroższą przyprawą na świecie. Jego wysoka cena wynika z konieczności ręcznego zbioru tysięcy kwiatów, aby uzyskać zaledwie kilogram szafranowych nici. Szafran dodaje intensywny kolor i aromat potrawom, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. W zależności od rodzaju szafranu cena za kilogram wynosi od kilku to nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Tajemnica Durianu
Durian, owoc pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, słynie ze swojego wyjątkowego smaku i zapachu. Wiele osób uważa go za „króla owoców”, ale jednocześnie wiele miejsc zakazuje jego spożycia ze względu na swoje intensywne, nieprzyjemne dla niektórych ludzi zapachy, które przypominają mieszankę cebuli, serów pleśniowych i butyryny.
Czy burza powoduje kwaśnienia mleka?
Czy kiedyś Twoja mama lub babcia mówiły, żeby nie pić mleka po burzy, bo na pewno będzie kwaśne? Jeśli tak to możliwe, że miały rację. Jednak nie wynika to z działania wyładowań elektrycznych. Mleko kwaśnieje w wyniku szybszego rozmnażania bakterii przez wysoką temperaturę i wilgoć przed burzą. Dlatego też te dwa zdarzenia są powiązane ze sobą.
Czy jedzenie owoców na pewno jest zdrowe?
Jedzenie owoców uważa się za zdrowe. W istocie tak jest, lecz nie wolno przesadzać. W jabłkach, winogronach, truskawkach i innych gatunkach znajduje się fruktoza – cukier prosty. Dlatego też nadmierne jedzenie owoców przyczynia się do chorób układu trawiennego, zębów oraz otyłości.
Kapusta – najstarsza potrawa świata?
Historia najstarszej potrawy na świecie sięga aż 2000 lat. Jest to Kimchi, czyli tradycyjna koreańska potrawa z kiszonej kapusty. Jest ona bogata witaminy i probiotyki, a ostry smak i chrupiąca konsystencja zdobyły sobie wielu miłośników na całym świecie.
Jakie jest najczęściej spożywane warzywo na świecie?
Wymieniając kolejne ciekawostki o jedzeniu, wracamy do ziemniaków. Otóż są one najpopularniejszymi warzywami na świecie, przeciętnie każdy mieszkaniec ziemi spożywa 32 kilogramy przez rok. Mogą być przygotowane na wiele różnych sposobów – gotowane, smażone, pieczone czy prażone, co sprawia, że sięga się po nie pod każdą szerokością geograficzną, nie tylko w Polsce. Możesz je ugotować na płycie indukcyjnej z literą H.
Czy czekolada to „jedzenie bogów”?
Ziemniaki są cenione teraz, lecz nigdy nie urosły do miana „jedzenie bogów”. Za to czekolada była za takie uważana już przez Majów i Azteków. Te starożytne cywilizacje brały ją za eliksir zdrowia i używali w ceremoniach religijnych
Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?
Cebula zawiera enzymy, które pod wpływem krojenia powodują uwalnianie substancji lotnych. Te substancje reagują z łzami, powodując łzawienie. Nawet jeśli próbujesz powstrzymać łzy, niektóre z tych substancji dostaną się do twoich oczu, powodując uczucie pieczenia i łzawienie.
Zobacz też: Jak przechowywać rzodkiewki?
Jak kroić ogórka?
Kierunek krojenia ogórka ma znaczenie, powinno się to robić od jasnej do ciemnej części. A to dlatego, że ta druga łączy się z łodygą i może zawierać kukurbitacyny, czyli związki, które mają odstraszać zwierzęta. Dlatego też grubsza i ciemniejsza część ma gorzki posmak.
Jak widzisz, jedzenie może być całkiem ciekawe. Wiesz już, ile kosztuje najdroższa przyprawa, dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli i co zrobić, żeby ogórek nie był gorzki. Wystarczy więc teorii, ruszaj do kuchni i wykorzystaj ciekawostki o jedzeniu w praktyce!