Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe kupić? Przygotuj się!

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe kupić? Przygotuj się!

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne, w związku z czym wiele osób decyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania w swoim domu. Też do nich należysz, a na posadce zamierzasz położyć płytki? Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć o kleju, aby nie musieć wymieniać podłogi po kilku lub kilkunastu miesiącach. I to nawet wtedy, jeśli prace zamierzasz zlecić specjalistom.

Rola kleju do płytek na ogrzewanie podłogowe

Klej do płytek ma za zadanie nie tylko utrzymywać posadzkę w miejscu. Musisz wiedzieć, że wybór odpowiedniego produktu jest kluczowy dla trwałości i efektywności systemu ogrzewania podłogowego. Niewłaściwie dobrany klej bardzo szybko może sprawić, że pojawią się problemy. Wcześniej czy później prawdopodobnie doświadczysz odklejania się płytek i ich pękania. W międzyczasie nieprzyjemności spotkają Cię także, kiedy zobaczysz rachunek za ogrzewanie. Okazuje się, że źle dobrany klej do płytek na ogrzewanie podłogowe powoduje utratę ciepła. Dlatego warto poświęcić odpowiednią uwagę i czas na dokładne zrozumienie, jaki produkt będzie właściwy, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Sprawdź też: Przepięcia elektryczne – coraz częstszy problem w Polskich domach

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Niestety zwykłe zaprawy klejowe to za mało, aby dać radę zmieniającym się temperaturom. Jeśli więc decydujesz się na ogrzewanie podłogowe połączone z płytkami, musisz koniecznie zaopatrzyć się w klej o odpowiedniej elastyczności. Dzięki temu w momencie, kiedy posadzka będzie zmieniać swoją objętość na skutek ogrzewania, łącza pomiędzy płytkami będą pracować razem z nią. Jaki konkretnie produkt spełni się w tej roli? W sklepach znajdziesz wiele dobrych klejów. Przykładowo możesz sięgnąć po Knauf K4 Żelowy lub Ceresit CM 16, jednak nie jest to jedyny słuszny wybór. W ich przypadku możesz mieć jednak pewność, że sprostają zmieniającym się temperaturom. I to niezależnie od tego, na jakiego rodzaju płytki postawisz. Oba produkty świetnie sprawdzą się zarówno jako klej do gresu na ogrzewanie podłogowe, jak i na glazurę.

Na co zwrócić uwagę, kupując klej do płytek na ogrzewanie?

Być może uznasz to za oczywiste, ale takie produkty jak kleje do płytek na ogrzewanie również mają swój termin przydatności. Choć nie powinno mieć to miejsca, to sprzedawca może przeoczyć upływającą datę lub po prostu chcieć Cię oszukać. Dlatego tak ważne jest to, abyś zwrócił(a) uwagę na ten aspekt podczas zakupu produktu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeterminowany klej nie spełni swojej funkcji. Ponadto upewnij się, czy kupujesz produkt renomowanego producenta. Powinien on mieć pozytywne opinie w Internecie. Wprawdzie mniej znane marki mogą kusić ceną, jednak nie daj się zwieść. Dla kilku złotych oszczędności nie warto ryzykować wymiany całej posadzki.

Zobacz też: Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie

Gdzie kupić dobry klej do płytek?

Wbrew pozorom zarówno klej do gresu na ogrzewanie podłogowe, jak i do glazury jest szeroko dostępny. Znajdziesz go w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Choć w świecie online zazwyczaj będziesz w stanie otrzymać dany produkt taniej, to lokalne punkty mają ogromną zaletę – sprzedawca dostępny na miejscu może pomóc Ci z właściwym wyborem. Dobry fachowiec będzie w stanie udzielić porad dotyczących właściwości różnych klejów, ich wydajności, a także odpowiedzieć na konkretne pytania i rozwiązać ewentualne wątpliwości. Pamiętaj jednak, aby jako miejsce zakupu, wybierać sprawdzone punkty. Mogą to być sieciówki budowlane z wypracowanym standardem obsługi klienta lub też niewielkie placówki, których jakość znasz z doświadczenia. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że staniesz się właścicielem kleju, który niestety nie spełni swojej roli.

Klej do płytek – pułapki podczas aplikacji

Niestety sama wiedza, jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe wybrać, nie wystarczy. Konieczne jest także jego właściwe ułożenie. Do najczęściej popełnianych błędów należy aplikacja zbyt małej lub dużej warstwy produktu. Jeśli kładziesz płytki samodzielnie i nie masz pewności, ile kleju nałożyć, przeprowadź testy na niewielkiej powierzchni. Możesz wybrać mały fragment podłogi, który nie jest za bardzo widoczny i w tym miejscu przykleić pierwszą płytkę. Następnie obserwuj ją przez kilka dni. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz kontynuować pracę.

Ponadto grzechem zarówno laików, jak i nawet osób szczycących się mianem profesjonalistów, jest niepokrywanie całej powierzchni płytki. To sprawia, że pomiędzy poszczególnymi elementami pojawiają się szczeliny. Wystarczy wylana woda lub kawa, aby płyn dostał się pod spód i zaczął negatywnie wpływać na instalację grzewczą. O odkształcaniu i pękaniu płytek już nie mówiąc… Z tego względu nie poprzestawaj tylko na wyborze odpowiedniego kleju, ale także zadbaj o właściwe ułożenie płytek lub przypilnuj kogoś, kto będzie to robił w Twoim imieniu.

Klej do płytek na ogrzewanie musi mieć określone cechy. Na szczęście Ty już wiesz jakie, dlatego ze spokojem możesz rozpocząć remont, bez obaw o trwałość swojej posadzki. Powodzenia!

Źródło zdjęć: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *