Nie masz doświadczenia w remontach? Planujesz zmianę kolorystyki swoich czterech kątów, jednak nie wiesz, ile warstw farby można położyć na ścianę? Na to pytanie odpowiedź poznasz, czytając poniższy tekst. Dzięki temu lepiej zaplanujesz swoje prace oraz zrobisz rozsądne zakupy!
Od czego zależy liczba warstw farby, jaką trzeba położyć na ścianie?
Malowanie ścian to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na odświeżenie wnętrza. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest prawidłowe nałożenie odpowiedniej liczby warstw farby. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak grubo malować ścianę w konkretnym pomieszczeniu. Decyzja o tym, ile jej nałożyć, zależy od kilku czynników. Sprawdź je poniżej.
Jakość podłoża
Takie, które będzie chłonne, pobierze większą ilość farby, a więc by osiągnąć pożądany efekt i kolor, trzeba będzie zastosować więcej warstw. Zanim przejdziesz więc do malowania wybranym produktem, musisz przyłożyć się do przygotowania ściany. Najpierw trzeba ją dobrze oczyścić i zagruntować. Te zabiegi pozwolą nie tylko zmniejszyć chłonność powierzchni, ale osiągnąć także efekt stabilności oraz zwiększyć przyczepność kolejnej powłoki malarskiej.
Jakość farby
To kolejny czynnik, wpływający na to, ile warstw farby trzeba będzie położyć na ścianę. Gdy wybierzesz produkt z górnej półki, o dobrych właściwościach kryjących, wystarczyć może już jedna warstwa, jeśli poprzedni kolor nie odbiegał mocno od nowego. Czasem oszczędzanie na produktach do malowania ścian może być ostatecznie zgubne. Słabej jakości farba może wymagać aplikacji jej na ścianie kilka razy, by osiągnąć zamierzony efekt.
Poprzedni kolor ścian
Nietrudno się domyślić, że jeśli chcemy zamalować np. granatową ścianę farbą o pastelowej barwie, trzeba będzie zastosować większą liczbę warstw.
Niezastosowanie się do zaleceń producenta
Jeśli chcesz zaoszczędzić na farbie, rozcieńczając ją wodą wbrew informacjom na opakowaniu, możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Bardzo możliwe, że trzeba będzie nałożyć trzy, a czasem nawet cztery warstwy, by poprzedni kolor „nie przebijał”. Kolejnym powodem do zastosowania większej ilości farby jest konieczność pokrycia zacieków, powstałych z powodu zbyt dużej ilości wody w farbie.
Warunki podczas aplikacji
Aby dobrze i efektywnie pomalować pokój bez dodatkowych poprawek, trzeba wybrać odpowiedni moment na pracę.
Trzeba wziąć pod uwagę:
- wilgotność – zbyt duży jej poziom (powyżej 80%) będzie utrudniać produktom stworzenie stabilnej powłoki. Farba także nie będzie schła, jeśli będzie zbyt sucho. Najlepsze warunki to wilgotność powietrza na poziomie ok. 70%;
- temperaturę – nie może być ani zbyt ciepło, ani zimno. Najlepsza temperatura na malowanie ścian to od 10°C do 28°C.
Jeśli wybierzesz na malowanie np. ciepły dzień, podczas którego wilgotność powietrza jest bardzo niska, możesz narazić się na dodatkową pracę. W takich warunkach trudno maluje się ściany tak, by nie osiągnąć efektu odseparowanych od siebie pasm, które trzeba pokryć jeszcze jedną warstwą.
Sposób malowania
Sprawdź na opakowaniu produktu malarskiego, który wybrałeś, jakimi wałkami czy pędzlami powinieneś się posługiwać. By nie musieć powtarzać malowania, trzeba także stosować odpowiednią technikę malowania. Pamiętaj by:
- nabierać na wałek lub pędzel odpowiednią ilość produktu,
- malować od góry do dołu i nie wykonywać przystanków,
- nie dokonywać punktowych poprawek,
- starać się malować płynnie, szybko.
Sprawdź też nasz artykuł na temat wyboru farby do pokoju dziecięcego.
Jaki jest skutek malowania ściany zbyt grubą warstwą farby?
Położenie za grubej warstwy farby na powierzchnię ściany może mieć niezbyt estetycznie wyglądające skutki. Użycie zbyt dużej ilości produktu może powodować np. problemy ze schnięciem. Oczywiście odpowiadać za taki stan rzeczy może także np. duża wilgotność otoczenia czy niska temperatura podczas malowania, jednak nałożenie za grubej warstwy farby także będzie powodować trudności z wysychaniem ścian.
Kolejny często występujący problem to pękanie farby. Za gruba warstwa może po czasie odklejać się, co prezentuje się niezbyt ładnie. Co prawda taki efekt może powstać także, gdy pomalujesz wilgotne czy nieodpylone podłoże, jednak wystrzegaj się grubych warstw farby na ścianie, by nie doprowadzić do pojawienia się takich „rys”.
Obserwuj, ile warstw farby możesz położyć na ścianę…
Podsumowując, nie można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile warstwa farby można położyć na ścianie. Wszystko zależy od warunków, podłoża czy rodzaju zastosowanego produktu. Maluj tyle razy, by osiągnąć taką głębię koloru, jaka Ci odpowiada. Pamiętaj, by wstrzymać się z nakładaniem kolejnej warstwy do czasu, aż wyschnie poprzednia. Po drugie do oceny warto wykorzystać światło dzienne, które pozwoli na wychwycenie niedoskonałości.