Choć Wigilia i Boże Narodzenie mają stałe daty, przypadają w różne dni tygodnia. Zobacz, jak układają się święta w 2023 roku i dowiedz się, jak zaplanować urlop, by zyskać jak najwięcej wolnego.
Boże Narodzenie w 2023 roku
Nie jest oczywiście niczym odkrywczym, że Wigilia w 2023 roku wypada 24 grudnia. Ten dzień nie jest ustawowo wolny od pracy, ale w tym roku wypada w niedzielę. Dzięki temu większość osób będzie mogła swobodnie przygotować się do świętowania. Trzeba przyznać, że wypada teraz bardzo korzystny układ dni tygodnia – święta w 2023 roku wypadają w poniedziałek (25.12) i wtorek (26.12), zatem wystarczy wziąć jedynie 3 dni wolnego (od 27 do 29.12, tj. środa-piątek), by móc cieszyć się przedłużonym wolnym aż do Nowego Roku.
Przerwa świąteczno-noworoczna – jak ją zaplanować, by mieć jak najwięcej wolnego?
Wszystkich, którzy lubią się bawić na imprezach sylwestrowych, z pewnością ucieszy informacja, że w tym roku 31.12 przypada w niedzielę. Sylwester, podobnie jak Wigilia, nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, jednak z uwagi, że w 2023 roku żegnamy stary rok w niedzielę, nie trzeba brać urlopu w razie dalszych wyjazdów na imprezę. Nowy Rok, który już zgodnie z kodeksem pracy jest dniem wolnym, wypada w poniedziałek. Zatem będziemy się cieszyć dwoma przedłużonymi weekendami na przełomie 2023 i 2024 roku.
Trzeba przyznać, że bardzo korzystnie układają się święta w 2023 roku. Wolne od pracy może być bardzo długie. By cieszyć się nieprzerwanie 10 dniami poza pracą, wystarczy wziąć jedynie 3 dni urlopu. W takiej sytuacji ostatni raz w 2023 roku będziesz w piątek 22.12., a następny raz pojawisz się dopiero we wtorek 2.01.2024 roku. Taka perspektywa brzmi bardzo zachęcająco, prawda?
Święta w 2023 roku – a może przedłużyć wolne do Trzech Króli?
Osoby, które lubią przedłużać sobie świąteczne przerwy od pracy, powinny rozważyć też wzięcie kolejnych trzech dni urlopu na okres 2-5.01.2024 r. (środa-piątek). Wówczas dopiero 8 stycznia wrócą do pracy po aż 15 dniach wolnego. Aby móc cieszyć się aż tak długą przerwą świąteczno-noworoczną, wystarczy wziąć zaledwie 6 dni urlopu.
Przeglądając kalendarz jesienno-zimowych świąt w 2023 roku, widać wyraźnie, że jedynie przerwa bożonarodzeniowa wypada korzystnie. Niestety Narodowe Święto Niepodległości (11.11) wypada w tym roku w sobotę. Zatem nie możemy liczyć na dodatkowe wolne z tego tytułu. Z kolei uroczystość Wszystkich Świętych przypada w środę, zatem będzie jedynie krótkim przerywnikiem w ciągu tygodnia pracy, nie wydłuży weekendu.