Led vs mini LED – jaka jest różnica?

Led vs mini LED – jaka jest różnica?

Telewizory wykorzystujące technologię LED są wyposażone w diody LED, które służą do podświetlania matrycy. Dzięki temu rozwiązaniu producenci uzyskali lepszą jakość obrazu przy zachowaniu korzystnej ceny. Technologia LED wciąż się rozwija. Obecnie dużą popularnością cieszą się telewizory mini LED, w których zastosowano większą liczbę diod. LED vs mini LED – sprawdź, jaka jest różnica!

Jak działa telewizor LED?

Technologia LED zdominowała rynek telewizorów, wypierając popularne niegdyś modele LCD. Innowacją było zastosowanie diod LED, które emitują dobrej jakości światło, dzięki czemu szybko zastąpiły mniej wydajne lampy. Producenci stworzyli wersję Edge LED i Full LED. Diody w telewizorach Edge LED są umieszczone przy krawędzi ekranu. Takie urządzenie jest tańsze i cieńsze, ale obraz na obrzeżach może być nieznacznie jaśniejszy. Natomiast modele Full LED charakteryzują się równomiernie podświetloną matrycą i są nieco grubsze.

Czym jest mini LED?

Producenci dokładają wszelkich starań, aby dostarczyć klientom rozrywki na najwyższym poziomie. Dlatego technologia LED jest stale ulepszana i poprawiana. A co to jest mini LED? Termin ten odnosi się do nowej metody podświetlania telewizorów, która polega na użyciu diod o dużo mniejszej średnicy. Niewielkie rozmiary sprawiają, że w telewizorze znajduje się ich znacznie więcej, co korzystnie wpływa na jakość obrazu. Technologia Mini LED wyróżnia się także ponadprzeciętną trwałością i długą żywotnością.

Mini LED – co możesz zyskać?

Gdy już wiesz, co to jest mini LED, czas poznać główne zalety tego rozwiązania. Zastosowanie małych diod umożliwia uzyskanie realistycznego obrazu, nawet gdy w pomieszczeniu panuje ciemność.

Wybierając tę technologię, użytkownik może zyskać:

  • lepszy kontrast
  • większą wydajność energetyczną
  • głębszą czerń
  • obsługę szerokiej palety barw
  • wyższą jasność maksymalną

Lepsze wrażenia wizualne są szczególnie dobrze widoczne podczas oglądania ciemnych scen oraz przy włączonej funkcji HDR.

LED vs mini LED – jak dokonać właściwego wyboru?

Mini LED to kolejna odsłona technologii bazującej na wydajnych diodach. Zestawiając ze sobą LED vs mini LED, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne, ale także preferencje konsumenta. Jeśli używasz monitora do grania w gry komputerowe i zależy Ci na wysokiej jakości obrazu, to wybierz telewizor mini LED od renomowanego producenta. W innym wypadku możesz się zdecydować na tańsze modele, które korzystają ze starszych rozwiązań technologicznych. Różnice nie są znaczące, szczególnie jeśli nie jesteś ekspertem i nie przykładasz dużej wagi do pojawiających się na ekranie barw.

Zastosowanie diod mini LED to kolejny krok poczyniony przez producentów, aby stworzyć obraz o doskonałej jakości. Będąc w sklepie, warto porównać między sobą technologię LED i mini LED. W ten sposób przekonasz się, czy widzisz różnicę w prezentowanym obrazie i z łatwością dokonasz właściwego wyboru. Przed zakupem sprawdź również parametry techniczne interesującego Cię urządzenia i zapytaj sprzedawcy o gwarancję producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *