Grubosz – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie

Grubosz – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie

Dostałeś od bliskich tzw. drzewko szczęścia? A może z ostatniej wizyty z ogrodniczego wróciłeś właśnie z tą rośliną i zastanawiasz się, jak ją pielęgnować? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego o gruboszu!

Grubosz – odmiany dostępne w sklepach

Ten sukulent, naturalnie występujący na terenach gorącej Afryki Południowej, w naszych warunkach dostępny jest w kilku wariantach. Oto odmiany grubosza, które kupisz w markecie ogrodniczym czy lokalnej kwiaciarni:

  • Californian Red Tip,
  • Tricolor,
  • Variegata,
  • Horn Tree,
  • Hobbit,
  • Gollum,
  • Coral.
grubosz hobbit
Grubosz, odmiana hobbit

Każda z tych odmian wygląda nieco inaczej, jednak wspólnym punktem są duże, mięsiste i błyszczące liście, które podobnie jak pień magazynują wodę. 

Sprawdź również nasz artykuł na temat 5 gatunków kwiatów do domowego biura.

Jak pielęgnować grubosza?

Nawet jeśli pielęgnacja grubosza przebiega bez zarzutu, trzeba wiedzieć, że roślina ta rośnie bardzo wolno w domowych warunkach. Ostatecznie może osiągnąć maksymalnie 1 metr. Zastanawiasz się, czy grubosz kwitnie? Jeśli już, roślina kwiaty wytwarza zimą. Są małe, różowe lub białe, w kształcie gwiazdy. 

Podłoże dla grubosza

Zastanawiasz się, jaką ziemię wsypać do doniczki, w której umieścisz grubosza? Sukulent dobrze czuje się w glebie piaszczysto-gliniastej. Przepuszczalne podłoże warto zmieszać z piaskiem oraz żyzną ziemią liściową. Podczas przesadzania grubosza pamiętaj, żeby w doniczce znalazła się gruba warstwa drenażu z kamyków, glinianych kawałków czy perlitu.

Stanowisko dla drzewka szczęścia

Roślina najlepiej się czuje na stanowisku dobrze nasłonecznionym, w którym temperatura wynosi 25-30°C. Ponieważ w naturalnych afrykańskich warunkach temperatura po zmroku często spada do 10°C, również w domu grubosz będzie się najlepiej rozwijał, gdy nocą będzie miał dużo chłodniej niż za dnia. 

Co ciekawe, latem możesz wystawić kwiat na taras czy balkon. Podczas upałów kontroluj jednak czy stanowisko nie jest zbyt słoneczne, ponieważ zbyt duża ilość promieni może poparzyć liście. Zimą natomiast warto roślinę przenieść w chłodniejsze miejsce, pamiętając, by nie stawiać jej blisko źródeł ciepła, takich jak np. grzejniki. 

Podlewanie grubosza

Drzewko szczęścia to sukulent, a więc nie lubi zbyt częstego podlewania. Latem, gdy promienie słoneczne wysuszają ziemię, warto nawodnić roślinę raz na 2 tygodnie. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy ziemia dostatecznie już przeschła i jest sypka. Zimą może to być nawet raz na kilka tygodni! Jeśli już jednak grubosza podlewasz, zrób to solidnie. Pilnuj, by nie polewać wodą liści, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. 

Wskazówka

Nie wiesz, czy już pora na podlanie Twojego grubosza? Przyjrzyj się liściom. Jeśli roślina będzie potrzebować nawadniania, jej liście będą się marszczyć. 

Podlewanie grubosza zbyt często, może powodować rozwój chorób. Jeśli na liściach pojawi się mączysty nalot, a drzewko szczęścia zacznie gubić liście, to znak, że być może rozwija się mączniak prawdziwy. By go zwalczyć, stosuje się odpowiednie preparaty. 

grubosz

Nawożenie rośliny

Przesadziłeś dopiero swojego świeżo kupionego grubosza do nowej doniczki? W takim razie wstrzymaj się z nawożeniem. Nie warto robić tego przez około miesiąc, ponieważ podłoże do kwiatów ma w sobie wiele odżywczych składników. 

Również w późniejszym okresie nie warto przesadzać z zasilaniem roślin. Wystarczy stosować raz w miesiącu odżywkę do sukulentów. Drzewko szczęścia nawozi się od wczesnej wiosny do późnej jesieni.  

Przycinanie 

Nie musisz przycinać grubosza, chyba że chcesz uzyskać określony kształt. Najlepiej robić to wiosną. Usuwaj pędy w miejscu, w którym są najdłuższe. Przycinanie sprawi, że roślina w przyszłości się rozkrzewi i będzie wyglądać jeszcze atrakcyjniej. 

Rozmnażanie grubosza

Przycinałeś swój okaz? Nie wyrzucaj liści! Możesz dzięki nim uzyskać nowe drzewko szczęścia. Najpierw lekko je przesusz, a następnie umieść w doniczkach z ziemią do kaktusów lub, jeśli takiej nie masz, w mieszance ziemi i perlitu. Ważne, by podczas rozmnażania grubosza utrzymywać wilgotne podłoże. Pierwsze efekty pojawią się od 2 tygodni do 2 miesięcy. Będą to nowe listki. 

Drugi sposób rozmnażania grubosza polega na wykorzystaniu sadzonek pędowych. Wystarczy wiosną lub latem pobrać ok. 5-6 cm część rośliny. Wybieraj młode pędy. Teraz wystarczy położyć je w zaciemnionym pokoju na ok. 2 dni. Po tym czasie trzeba wsadzić je do doniczki z lekko wilgotnym torfem, przysypanym warstwą piasku o grubości ok. 6 cm. Tak przygotowany pojemnik z rośliną postaw w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura 23-25°C.

Zobacz też: Kwiaty w salonie nowoczesnym – na jakie gatunki postawić?

Grubosz – kwiat toksyczny? Kiedy lepiej nie stawiać go w domu?

Jeśli masz kota, psa lub w domu regularnie przebywa małe dziecko, lepiej ustaw roślinę poza ich zasięgiem. O ile dla zwierząt soki grubosza są bardzo toksyczne (mogą powodować wymioty, a nawet spowolnienie akcji serca), to dla ludzi nie są tak niebezpieczne. Jednak kontakt liści ze skórą człowieka jest nieprzyjemny i powoduje swędzenie lub pieczenie, na co najbardziej mogą narzekać najmłodsi. 

Drzewko szczęścia – grubosz a przesądy 

Roślina inaczej nazywana „drzewkiem szczęścia” lub „drzewkiem pieniędzy” ma zapewnić właścicielowi pomyślność zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Istnieje legenda, że roślina, by przynosić szczęście, musi zostać najpierw aktywowana – podlana w noc po nowiu i obdarzona drobnymi monetami (trzema, siedmioma lub ośmioma). To nie wystarczy. Trzeba jeszcze wypowiedzieć intencję: „Drzewko szczęścia niech się darzy i bogactwem mnie obdarzy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *